Snáď žiadna iná krajina na svete sa nemôže pochváliť tým, že sa o nej hovorí toľko, ako o Spojených štátoch amerických.
USA sa radí na tretie miesto najväčších štátov sveta, za Ruskom a Kanadou. Je jedinou krajinou sveta, kde nájdeš všetkých 6 klimatických zón: vlhké trópy, púšte, a subtrópy, mierne pásmo, arktické pásmo, polárne pásmo a alpínske pásmo. Hoci je za kultúrne a ekonomické centrum USA považovaný New York, hlavným mestom je Washington D.C., ktorý počtom obyvateľov nedosahuje ani na prvú dvadsiatku veľkých miest.
Všetky americké mestá možno navštíviť prakticky v ktoromkoľvek ročnom období. Snáď len vo Fairbanks na Aljaške budete v zime možno až príliš mrznúť a naopak v letnom Houstone sa extrémne potiť. Každopádne, ak chcete v Amerike cestovať, je dobré pozrieť sa najskôr do kalendára. A nejde len o počasie.
Klima Spojených štátov amerických sa vyznačuje značnými rozdielmi, a to nielen podľa ročných období, ale aj medzi jednotlivými regiónmi. Rýchle dramatické zmeny počasia nie sú vďaka západnému prúdeniu ničím neobvyklým. Všeobecne povedané - teploty stúpajú, čím ďalej idete na juh a klesajú s pribúdajúcou nadmorskou výškou a severnou šírkou. Miernejšia klíma je bližšie k pobrežiu a väčšie rozdiely pocítite vo vnútrozemí.
Na východ sa dá odcestovať prakticky kedykoľvek. Pozor na rezervácie pri ubytovaní. V zime budete prekvapení, ako príjemne teplo dokáže byť na Floride a aké treskúce mrazy v tú istú dobu sužujú trebárs Chicago. Čo sa západu týka, teploty v oblasti Skalistých hôr závisia od nadmorskej výšky, čím viac na juh, tým je potom klíma suchšia a teplejšia. Juhozápad je všeobecne púštny. Počasie v Kalifornii zhruba zodpovedá predstave o ňom: býva tu slnečno, aj keď smerom do vnútrozemia Kalifornie teplota stúpa, ale ak vyjdete do hôr, rapídne klesá a aj začiatkom leta si na vrcholky hôr môžete vziať so sebou lyže. V San Franciscu je všeobecne chladnejšie a zároveň sú tu časté hmly, takže na Golden Gate Bridge, ako ho poznáte z fotografií, si niekedy budete musieť aj pár dní počkať. Na Veľkých pláňach východne od Skalistých Hormuz zažiť prakticky akékoľvek počasie. Často sú to aj extrémne klimatické javy.
Čo sa cestovania týka, všeobecne možno povedať, že hlavná sezóna v USA, teda letné mesiace od polovice júla do začiatku septembra, je pre európskych turistov pre cestu do USA v mnohých ohľadoch skôr nepriaznivá. V tejto dobe bývajú v Amerike všetky ceny až o 50 percent vyššie ako v iných ročných obdobiach a tiež mnohé pamiatky bývajú od konca mája (Memorial Day) do začiatku septembra (Labor Day) preplnené americkými turistami. Po zvyšok roka pritom môžete v národných parkoch stretávať len penzistov alebo zahraničných turistov.